Jorksir

StravaPes žije s člověkem. Je odkázán na dotaci živin ze strany svého pána.

Jak tedy správně krmit? Literatura nás zahrnuje údaji o množství jednotlivých živin v krmivech a o vhodnosti jejich vzájemných poměrů. Na průmyslově vyráběných krmivech jsou krmné návody, jak krmit vzhledem k věku a hmotnosti psa. K některým krmivům jsou výrobcem dodávány různé odměrky. Přesto je otázka zda krmí svého psa správně, pro většinu majitelů stále ožehavá. Každý pes je individualita a to se týká i jeho zažívání. Dost těžko se dá tedy plošně doporučit, že pro všechny dospělé psy s hmotností 20 kg se má denně zkrmovat jedna konzerva o hmotnosti 700 g - a hotovo! To prostě dost dobře není možné. Stejně jako mezi námi, lidmi, existují i mezi psy jedinci vysoce záživní, kteří tloustnou i z minimálního množství krmiva. Nejlepší radou pro běžného majitele psů je tedy krmit tak, aby byl pes v dobré kondici (ani hubený, ani tlustý, měl pěknou hustou a lesklou srst, nelámající se drápy, dobře pigmentované oko a čenich, byl čilý a s chutí do života). Výkaly by měl mít pes dobře formované, stolici pravidelnou, neměl by trpět průjmem ani zácpou. Krmení by mělo trvat asi 10 minut a za tu dobu by měl pes sežrat vše, co je v misce. Optimální je krmit dvakrát denně - tedy ráno a večer.

Po krmení by měl pes v klidu odpočívat. Na procházku tedy chodíme se psem před krmením nikoli po něm!

Každý pes má mít už od štěněcího věku svoji krmnou misku a stálé místo, kde ho pravidelně krmíme. Je rovněž dobré denně krmit vždy zhruba ve stejnou dobu.

Tato zásada "dodržování pravidelnosti" - stálá miska, stálé krmné místo a pevná doba krmení se v praxi osvědčilo z mnoha důvodů. Pokud tento režim zavedeme a budeme dodržovat, na večerní krmení navazuje pak doba ranního venčení.

Druh kompletního granulovaného krmiva, který se nám již osvědčil se nedoporučuje střídat a často měnit za jiný.

Jsou chovatelé, kteří krmí jednu řadu krmiva psům celoživotně. Krmivo zvolené značky pouze přizpůsobují a mění podle věku a zátěže psa. Jestliže jsme si zvolili "krmnou dávku klasickou", budeme tedy vařit. Náš pes bude mít stravu sice pestřejší a z jeho pohledu určitě mnohem chutnější, ale na druhou stranu méně vyváženou. Je třeba dbát na vyvážený poměr minerálů a vitamínů, které musíme dodávat a stejně tak na přílohu a maso, aby vše bylo ve správném poměru.

Uplatňovat techniku: krmit ve středu granule, ve čtvrtek vařené plíce, v pátek konzervu a v sobotu zas granule - to je to nejhorší, co můžeme udělat!!!

Narušujeme tím rovnováhu v těle psa. To, že svému psovi nezkrmujeme kořeněné a slané zbytky z našeho stolu, by dnes již mělo být samozřejmostí. O škodlivosti takového počínání se již napsalo mnoho!

Pes musí mít v bytě či ve svém kotci neustálý přístup k čisté a čerstvé pitné vodě.

(info z 1.CZ Yorkshire Terrier Club)