Jorksir

Chov

 

Povaha:

Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný – tak to říká standard. Řekl bych, že temperament mají na tak malé tělíčko až neuvěřitelný a pokud nespí, jsou téměř neustále v pohybu. Jsou velmi bystří a zajímají se o veškeré dění kolem sebe. Bez přehánění lze říci, že jsou výborní hlídači (samozřejmě v rámci svých možností) a ihned Vás na vše upozorní. Pro svou milou a hravou povahu až do vysokého věku je to vyhledávaný společník a není výjimkou, že si rodina pořídí dva i více jorků. Jsou-li děti pod dohledem dospělých je to ideální kamarád, který děti miluje. Svou milou povahu, vzhled kouzelné hračky a přirozenou inteligenci dokáží dokonale využít. Svým pohledem a vrtěním ocásku Vás dokonale odzbrojí a tak se může stát, že i když Vám právě rozkousal italské lodičky, nebo starožitnou komodu, nakonec ho ještě pochválíte.

Pro štěně je kousání naprosto přirozené a normální. I vy s tím musíte počítat. To ale neznamená mít doma malou piraňku. Docela dobrý návod je udělat to, co by udělali ostatní štěňata nebo jejich máma. Při větším kousnutí zvolat au a ruku znehybnit. Štěně samo pozná, že to přehnalo. Sice se to zdá takové obyčejné, ale docela to působí. Protože, po pleskající ruce štěně ještě chňapne. A taky bít je za něco, co je pro něj přirozené není správný. A další účinný nápad je v kousací hře vnutit štěněti hračku - třeba plyšovou nebo jinak tahací - a kousací hru přenést na hračku. Taky si časem zvykne. Ale pokousaní asi trošku budete stejně. A taky až začne měnit zuby a bude to svědit.  

 Jork se velmi snadno rozmazlí a pak se z něj stane malý „tyránek“ celé rodiny. Proto i tuto kouzelnou hračku od začátku usměrňujte v jejím chování. Také jej od malinka zvykejte na to, že musí být doma někdy sám. Spoustu nových majitelů udělá tu chybu, že po přinesení štěňátka domů si vezme dovolenou a čtrnáct dní je s ním neustále doma. Jork je velmi společenský a rychle tomu přivykne. Zůstane-li potom doma sám, špatně to snáší a vydrží celé hodiny naříkat. Jsou velmi stateční a nebojácní. Beze strachu si dovolí na mnohem větší psy.

POZOR – Toto se stalo mnohým jorkům osudným. Kdo pozná jorka, nemůže bez něj žít.

Jorkšír je společenský pes. A je nutné říci, že společníkem je opravdu ideálním. Jen těžko bychom hledali činnost, při které by nám společnost nedělal. Vaříme-li, vaří s námi, budeme-li pracovat na zahradě, jistě nám bude pomáhat. Někteří majitelé si své jorkšírky nosí každodenně s sebou do práce. Bude-li delší čas bez Vás, tak nebude šťastný. Je-li budoucí majitel sportovně založený, může s jorkem zkoušet i agility a nebo vyzkoušet tanec se psem.

 Péče a zdraví:
 V případě, že plánujete se svým jorkem účast na výstavách , pak je velmi náročná péče o jeho srst. Tu bychom neměli podceňovat a začít musíme od prvních dnů. Nutné je denní česání, aby štěně dokonale přivyklo a stalo se to pro něj příjemnou samozřejmostí. Okolo šestého měsíce se začíná srst balíčkovat. (Jednotlivé prameny dobře pročešeme – cucků zbavená srst se napustí kvalitním olejem, zabalí se do proužků hedvábného papíru a upevní se gumičkou). Nezbytné je časté koupání s použitím kvalitní kosmetiky. Té je dnes na trhu velký výběr a každý si musí vyzkoušet, která nejlépe vyhovuje právě jeho pejskovi. Někdy se setkáváme s názorem, že natáčení psů je týrání. Mohu všechny odpůrce natáček uklidnit, neboť naopak díky jím může i superšampion běhat venku s ostatními, spát v posteli, zkrátka žít jako všichni ostatní. Pokud některou z natáček více utáhnete a pejskovi je to nepříjemné, buďte si jisti, že si jí buď sami povolí a nebo Vám to dají patřičně najevo. S natáčením musíme začínat postupně – například po jedné natáčce na bok a když si zvykne, přidáváme. Máme-li jorka jen na mazlíčka, postačí pročesání a vykoupání dle potřeby. Můžeme si také vybrat některý ze slušivých střihů a nechat pejska ostříhat. Tím si ovšem definitivně uzavřece cestu na výstavy. Velkou výhodou je, že jork nelíná a nenacházíme tedy srst všude po bytě. U jorků se stříhá horní třetina oušek. Některý štěňátkům se postaví ouška sama, někdy jim musíme pomoci a to tím, že ouško složíme do kornoutku a u hlavičky se oblepí leukoplastí.

Přestože jork je velmi malý, netrpí nijak zvlášť nemocemi. Nejdůležitější je vždy prevence a to především co se týče infekčních onemocnění. Pravidelné očkování a odčervování by mělo být samozřejmostí. Problémem někdy bývají přetrvávající mléčné zuby a to jak řezáky, tak i špičáky. Toto musíme hlídat a v případě potřeby dát odstranit odborným lékařem, jelikož perzistující zuby mohou negativně ovlivnit skus. Velmi často se objevuje zubní kámen, kterému se dá předejít pravidelným čištěním zubů. Používáme pastu určenou pro pejsky, nikdy ne lidskou. Co se týče stravy, máme na výběr průmyslově vyráběnou stravu (granule) a nebo klasickou - doma připravenou. Milují zeleninu (mrkev, papriku) i ovoce.

Jelikož se jorkšír stal velmi módním a tedy i žádaným plemenem, velmi rychle se rozšířil chov bezpapíráků. Tito „chovatelé“ , nejen že se nestydí do svých inzerátů psát – např. „Štěňata ze špičkového chovu, nebo dokonce štěňata bez PP po šampionech“ , ale především uvádějí mylné informace o tom, že jsou tři velikostní rázy, ale ještě typ „mini“. Žádný typ mini, ani tři velikostní rázy neexistují. Jork je jenom jeden od 1,80 kg do 3,20 kg. Tito „chovatelé“ jsou pouhými množiteli psů a případy, kdy prodají pětitýdenní nenaočkované štěně jako sedmitýdenní s tím, že bude mini, nebo ze štěňátka vyroste pejsek, který nemá s jorkem nic společného, nejsou výjimkou. Výběr chovatele je velmi důležitý. Vždyť zdraví Vašeho budoucího štěňátka do jisté míry závisí právě na něm. Jak pečoval o jeho maminku, tedy chovnou fenu – správné krmení, dostatek vitamínů, pohybu a hlavně lásky. To vše se v budoucnu projeví. Pro zodpovědného chovatele nekončí péče o štěně odchodem z domu, ale je ochoten Vám podávat tolik cenné rady i nadále. Při koupi si ověříme, zda štěňátko nemá fontanelu, která při větším rozměru může být i životu nebezpečná. Fontanela je mezera mezi lebečními kostmi různé velikosti. Zkontrolujeme si, zda pejsek má obě varlátka. I zde platí, že solidní chovatel nezkušenému zájemci o štěně vše ukáže a vysvětlí.
 

Chov:
 Pes i fena s průkazem původu, chtějí li mít štěňátka s PP se musí zúčastnit bonitace. Při bonitaci, které jsou pořádány jednotlivými kluby, rozhodčí pro posuzování exteriéru psů posuzuje daného jedince dle bonitační karty a jeho kvalit. Pokud vyhovují všechny plemenné znaky dle standardu a nemají žádné z chovu vylučující vady, jsou uznány chovnými. Bonitace se smí zúčastnit jedinci s PP, kteří dovršily věku 12ti měsíců. V chovu smí být použiti jedinci od 15ti měsíců, kteří byli při bonitaci uznáni chovnými. Krycího psa si majitel feny vybírá sám a nebo může výběr nechat na poradci chovu – chov je tzv. řízený.
 

Orientační cenová relace:
 Cenu si určuje každý chovatel sám. Záleží na rodokmenu, kvalitě a původu rodičů, na jejich výstavních ohodnoceních, ale hlavně na kvalitě a přednostech konkrétního štěněte. Orientačně 10 až 20 tisíc Kč. (Může být i mnohem vyšší).
 

Standard plemene:
 FCI – standard no. 86/20.01. 1998/GB
Původ: Velká Británie
Datum vydání původního platného standardu: 24.6.1987
 
FCI – standard no. 86/20.01. 1998/GB
Původ: Velká Británie
Datum vydání původního platného standardu: 24.6.1987
Užití: trpasličí teriér
Klasifikace F.C.I.: skupina 3 – teriéři , sekce 4 – trpasličí teriéři , bez pracovní zkoušky
 

Všeobecný vzhled:
 Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od nozder ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Všeobecná stavba těla odpovídá energickému tělu, které má vyvážené proporce.
 

Chování a povaha:
 Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.
 

Hlava:
 Krajina lebeční:
Lebka: Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující nebo kulatá.
 
Obličejová krajina:
 
Nozdry: Černé
Čenich: Nepříliš dlouhý.
Čelisti/zuby: Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a sedí v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné.
 
Oči: Střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši: Malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.
Krk: S patřičným nasazením.
 
Tělo: Kompaktní.
Záda: Rovná.
Bedra a stydká krajina: Pevná.
Hrudník: Přiměřeně klenutý do tvaru „O“.
 
Ocas: Obecně je obvyklý ocas kupírovaný na střední délku s bohatou srstí, barvy tmavější šedomodré než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. O něco vyčnívá nad linií zad.
 

Končetiny:
 Přední nohy: Nohy rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k loketnímu ohbí.
Zaúhlení končetin: V pořádku.
Zadní nohy: Nohy jsou při pohledu ze zadu zcela rovné, trochu prohnuté v kolením ohbí. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než ke kolenímu ohbí.
Tlapky: Kulaté, drápky černé.
Krok: Energický a uvolněný, přesné pohyby předních a zadních nohou, záda rovná.
 

Srst:
 Chlupy: Na těle přiměřeně dlouhé, dokonale rovné (ne vlnité), lesklé, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.
Barva: Tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové nebo tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují
 
Váha: Do 3,1kg (7 liber)
 
Vady: Každá odchylka od předchozích bodů se má považovat za chybu a závažnost, s jakou se chápe , má být hodnocena v přímém poměru k jejímu stupni.

Poznámka: Psi mužského pohlaví mají dvě na pohled normální varlata plně sestouplá k šourku.